Aylar süren hazırlıkların ardından herşeyin geride kalıp eşinizle birlikte belki de ilk ve son kez başbaşa geçireceğiz bir tatil yani balayınızı geçireceğiniz yere karar vermeye çalışıyorsunuz. Yapılan onca hazırlığın ardından( en ucuz davetiye, düğün kartları, düğün salonu, fotoğraf çekimi vs.) böyle bir tatili hakkettiniz de sayılır.

Balayı için kimi çiftler kalabalık mekanları tercih ederken kimi çiftler ise sessiz ve sakin bir tatil arzu eder. Bunun için düğününüzü yaptığınız mevsim ve ay önem taşır. Düğününüz yaz aylarına denk geldiyse tatil yapacağınız bir sürü mekan bulabilirsiniz. Çünkü hava sizin için önemli olmaktan çıkar. Ancak bir sonbahar ya da kış düğünü yaptıysanız daha çok doğa ve yürüyüş temalı bir balayı tercih etmek durumunda kalacaksınız.

İstanbul yakınlarında, Ağva hem yaz hem de sonbaharda balayı geçirilebilecek yerlerden biridir. Bolu da hem doğa yürüyüşleri yapmak hem de otelde vakit geçirmek için düşünülebilecek mekanlardan biri. Ayrıca yedigöller, hemen herkesin gezip görmesi gereken doğal güzelliklerden biri.

Nevşehir’de Kapadokya, Peribacaları, Avanos çanak çömlek atölyeleri ve Hacı Bektaş Dergahı gibi mekanlar da son bahar balayı tatilleri için düşünebileceğiniz diğer mekanlar.

Bütçeniz ve zamanınız kısıtlı ise İstanbul’a bağlı adalardan birinde de bir kaç gün tatil yapabilirsiniz. Bu adalardaki tarihi mekanlar gezip görülebilecek yerler arasında.

Tatil için vize istenmeyen yakın Avrupa’ya ( Bosna Hersek gibi) gidilebilir. Farklı kültür ve coğrafyaları keşfederken balayınızı da unutulmayacak şekilde yaşayabilirsiniz.

Yaza doğru yapılacak düğünler arasında Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu çifti gibi Cunda Adası ya da Ağustos – Eylül gibi yapılan Bozcaada bağbozumu şenlikleri arasında bir balayı düşünebilirsiniz.