Evlenecek çiftlere temenni olarak ‘ bir yastıkta kocayın’ derlerdi eskiden ve bir yastıkta kocamaları için gelin kızın çeyizinde çift kişilik uzun yastıklar olurdu. Bu yastıklar kenarları kanaviçe işlemeli ya da uçları dantel kenarlıklı olurdu. Halen bazılarımızın çeyizinden kalma bir kaç uzun yastığı vardır.

Efendin bu yastıklar tek kişinin kullanımını zorlaştırdığından mııdır bilinmez, artık kullanılmaz olmuştur. Herkesin sadece kendisinin sarılıp yatacağı tek kişilik yastığı var artık. Şüphesiz değişen sadece yastığın bölünmüş olup birken iki olması değildir.

Bir kere kocaman yastığı kendi istedeğin gibi çekemezdin, diğerinin yatış şekline saygı göstermek zorundaydın, ne olursa olsun aynı tarafa bakan tek bir yastığa kafanızı koyardınız. Diğerinde ise yastığınızı alıp yatağı ucuna kıvrılabilirsiniz, kimseye birşey sormanıza gerek yok. Diğeri de isterse yastığını ikiye katlasın. Ben böyleyim, sen böyle hesabı.

Büyük yastıkta her iki kişininde saçları, kafasının teri aynı yastıktadır. Diğerinde ise herkesin kendi döküntüsü kendi yastığında. Kimilerine göre belki daha steril ve eskisi de kimilerine göre belki daha romantik.

Bir de eskiden büyük yastığa evlenince geçilirdi. Yani bekarken tek kişilik yastıkta yatar, evlenince iki kişilik uzun yastıkta yatardınız. Artık iki kişiyiz demek de olan bu değişimde kafanızı koyduğunuz yastığın iki kişilik uzunluğu ona artık tek kişi değilim anlamı katarak kimbilir belki yanda oluşacak eksikliği daha da açığa çıkaracak bir manada taşırdı. Allah bir yatıkta kocatsın 🙂