Eskilerden bir atasözü vardır; hamama giden terler. Bu sözü evlenecek çiftler için şu şekilde yorumlayabiliriz. Evlenmeye kalkışan bir çift bu yola bir kez girdi mi artık hiç bir şeyden geri duramayacak ve bir çok şeyi almak mecburiyetinde kalacaktır. Hatta bunlar fikren karşı olduğu şeyler olsa bile, toplum beklentisini boş çıkarmamak için bir nebze de olsa yapmaya çalışacaktır.

Bunlar nedir? Mesela bir salon düğün yapmaya kalkışacaktır. Bazı radikal çiftler 5-6 kişi arasında kıyılan sade bir nikahla evlenip gitmek bile isterler. Ancak eğer hayatınızdaki bu en önemli gün için daha fazlasını yapmayı planlıyorsanız, o halde ufak tefek zorluklara göz yumacak ve herşeyin evlendikten sonra hallolacağına inanmanız gerekir.

Düğün hazırlığı masrafları arasında neler yoktur ki, nikah masrafları, düğün salonu masrafı, kuaför masrafı, fotoğrafçı masrafı, düğün aracı masrafı, sağa sola gidecek en az 1-2.000 lira, araba süsleme masrafı, gelinlik, kınalık, kına malzemeleri, damatlık masrafları, davetiye fiyatlarını alıp seçeceğiniz davetiye masrafı, nikah şekeri masrafı ve belki daha neler neler.

Tüm bu masraflar arasında en asgari olanlardan biri davetiye fiyatlarıdır. Çünkü 0,25 kuruşa çok güzel davetiyeler bulabileceğiniz gibi 0,50 kuruşa kadar inanılmaz modellerle karşılaşabilirsiniz. Davetiye konusunda bu işin büyük firmalarına gitmeniz daha hesaplı davetiyelere ulaşmanıza yardım edecektir.