Dini temalı davetiyelerde genellikle sembolik içerikler kullanılmaktadır. Mevlüt organizasyonları, iftar davetleri, dini nikah, dini içerikli düğün ve sünnet düğünlerinde dini içerikler ve İslami davetiyeler kullanılmaktadır.

İslami ve Dini Davetiyeler

Kadir Gecesi etkinlikleri, kandil kutlamaları, dini vakıf açılış davetleri, dini gün- bayram ve kutlama etkinlikleri gibi organizasyon etkinliklerinde İslami sembol içeren, dua veya kutsal ayet içerikli davetiye modelleri farklı tasarımlarla uygulanmaktadır. Düğün, nişan mevlüt gibi etkinliklerde davetiye kartı hazırlanırken davetiye rengi, kart şekli ve modeli, dini temaları, sembol ve görsel resimlerden faydalanarak oluşturulmaktadır. Kabe minyatürü gibi sembolik minik ürün tasarımlarıyla da dini davetiyeler hazırlanmaktadır.

Osmanlı Tuğralı Davetiyeler

Yüzyıllardır kullanılan ve sembolik hale gelen Osmanlı Tuğrası davetiyelerde de kullanılmaktadır. Konsepti nedeniyle genellikle klasik tarzda düzenlenen Osmanlı davetiyeleri, altın yaldızlı, sim ve parıltı işlemeli, kadife kumaş detaylı modellerden oluşmaktadır. Zarflı, ferman şeklinde, kutulu fes şeklinde tuğralı davetiyeleri görmek mümkündür. Tel kırma ve sırma işlemeli mor ve yeşil renklerin sık kullanıldığı altın ve gümüş renkli Osmanlı davetiyeleri, ekonomik anlamda da maliyet içeren örneklerdendir.

Davetiye Seçerken Konsept Belirleme

Dini içerik ve temalı davetiye seçerken, kullanılan yazılara dikkat edilmelidir. Özellikle İslami davetiyelerde İslami değerlere özen göstererek, kutsala saygısızlık yapılmamalıdır. Ayetler, düğün davetiyeleri gibi özel etkinliklerde yazılmamaya özen gösterilerek, kutsal içerikleri eğlence vasıtası haline getirmemeye özen gösterilmelidir. Davet etkinliğine göre renk, model, fiyat ve aksesuar seçilerek, davetiye seçilmelidir.