Çoğumuzu ekrana kilitleyen Diriliş dizisinin son bölümünde Ertuğrul ile Halime Sultan dünya evine girdi. Düğünde dikkatimi çeken şeylerden biri kına gecesinde söylenen deyişlerdi. Gelinin arkasındaki üç küçük kız, şöyle bir deyiş söylediler ”gittiği yere kurban olsun diye gelin kızlara, Allaha kurban olsun diye kurbanlık hayvana ve vatanına kurban olsun diye askere kına yakılır ”

Şimdilerde neredeyse moda için düğünden önce eğlence olarak yapılsa da kültürümüzde kınanın dayandığı böyle bir evveliyat var. Niyetler ne olursa olsun kına gecesi için bir takım olmazsa olmazlar mutlaka vardır. En basitinden bu liste şöyledir; kına elbisesi, kına tepsileri, kına ve dağıtılacak çerezlerdir. Tabi kına için uygun bir yeriniz varsa, eğer yoksa onun için de bir mekan bulmanız gerekir.

Evinizde kendinizin hazırlayacağı küçük kına keseleri, küçük çerezlikler sunulabilir ancak şimdilerde oldukça moda olan kaftanı kiralamanız gerekecektir hatta hiçbiriyle uğraşmayıp tüm eksikleri hazır alabileceğiniz yerler de var.

Kına organizasyon firmaları sizin için kına gecenizin tüm eksiklerini karşılamayı amaçlıyor, giyeceğiniz kaftana, kına tepsisine hatta kına dağıtacak elemanlara kadar kiralıyorlar. Kınayı dağıtacak genç kız arayacak kadar durumum vahim değil mi diyorsunuz, bence de ama bu da aklınızda bulunsun.