Hani hep duyarız, nişanı kız tarafı yapar da düğünü erkek tarafı diye. Yahu nişan illa yapılmak zorunda bir şey olmadığından neden düğünü kız ve erkek tarafları ortak karşılamıyor değil mi?

Geçmişten günümüze gelen bazı gelenekler aslında sadece adlarıyla yaşıyor çünkü her iki taraf için de eksilen bütçeler yine gelin ve damadı etkileyebiliyor.

Sözler kesilmiş ama düğüne daha çok varsa, kız tarafından buna bir isim daha koyma isteği olur ki buna nişan denir. Hiç olmazsa nişanlı desinler değil mi? Bu sürede kız ve oğlan birbirini daha iyi tanıyacak, aileler birbirine ısınacak ya da ısınamayacak, velhasıl ak koyun kara koyun ortaya çıkacaktır.

Hem düğün hazırlığı için böyle zaman aralığı iyidir, paralar biriktirilir, bütçeler yapılır, evler tutulur, eşyalar alınır yani üzgünüm ama hiçbir şey için ”aceleye geldi” diyemeyeceksinizdir.

Nişan merasimi için bazıları evi tercih ederken düğünü nikah olarak planlayanlar ise bir düğün salonunda nişanını yapar. Tercih dahilinde nişan şekerinizi hazırlar ya da nikah şekeri firmalarına yaptırabilirsiniz.

Nikah şekeri firmaları nişan için uygun modeller bulunuyor. Sizin isteğinize göre de tasarım yapan firmalar var.