Evlenmek, evlilik güzel şeyler. Hele hele gelin adayları için hayatlarının en rengarenk ve pırıntılı anıdır denilebilir. Hazırlıklar taa nişandan ya da sözden başlar da düğüne kadar gelin kızımız hep en göz alıcı ve en güzeldir. Böyle olmak için de elinden geleni yapar 🙂

Her detay ayrı ayrı düşünülür. Kimi zaman herşeyin birbiriyle uyumlu olduğu bir konsept oluşturulmaya çalışır kimi zamansa her biri bambaşka olan evlilik ögeleri hiç umursadan seçilir, gayet rahat davranılır çünkü zaman ya da bütçe uygun değildir.

Evlilik hazırlıklarının maddeleri arasında gelin çiçeği de vardır. Eskiden saten beyaz kumaş çiçekleri olan ve üzeri incili standart gelin çiçeği modeli kullanılmaktayken artık günümüzde akım epey değişip renklenmiş durumda.

Gelin adayları bazen haftalarca gelin çiçeği için kafasında hayalini kurduğu çiçeği yaptıracağı çiçekçi arar. Son zamanlarda en çok aranılan gelin çiçekleri genellikle orjinal çiçek gibi duran ve sapları da gerçek çiçek sapı gibi duran ama bir iple ya da hasırla bağlanmış modellerdir.

Günümüzden gerçeğe ve sadeliğe doğru inanılmaz bir yönelim vardır. Bazen gelin kızımız, nikah şekerine ya da davetiyesine, gelin çiçeğini uydurmak ister. Gelin çiçeğinin çiçek renklerini ya da kurdelalarını davetiyesinin bağlanacağı kurdelayla ya da nikah şekerindeki kurdelayla uyumlu hale getirmeye çalışır.

Gerçek çiçek modeller, hasır ya da kendir ipiyle bağlanan gelin çiçeği ya da davetiyeler son zaman düğün hazırlıklarında en çok seçilen ögelerdir.