Evliliğin en eğlenceli tarafı, kına gecesi. Günümüz kına gecelerinde aman allahım nasıl bir renklilik ve cümbüş var. Süslen süslen gez.

Yolunuz Eminönüne düşerse kına malzemeleri satan dükkanlara mutlaka göz atmalısınız. Mesela kınalı ellerin üzerine örtmek için yapılan el gülleri ya da gelin kızın etrafında mumlarla dönen genç kızlar için kadehli mumluklara kadar, pazar cıvıl cıvıl. Bu el güllerini ben sonradan saç tokasına dönüştürüyorum. Mumlukları ise bir köşede saklayıp elektrikler kesildiğinde kullanıyorum.

Efendim, gelin kızımızın arkadaşlarıyla eğlence amaçlı dağıttığı başa takılan objeler de mevcut. Bunların hepsine kına tacı deniyor. Kimisi uzun tüllü, kimisi tülden tek bir ponpon halinde kimisi ise pırlantalı taç görünümünde mika taçlar. Ben en çok bu mika taçları sevdim. Sonradan küçük kızınızın saç tokası olabilecek cinsten.

E tabi kına gecemiz bu kadarla sınırlı değil, payetli kumaşla kaplanmış kına tepsileri şu sıralar çok revaçta. Gerçekten de en şık duranlar bence bu payetli modeller.

kına tepsisi

Kına tepsileri, kınalıklar, çerezlikler, kına taçları, kına gülleri derken detayların gitgide arttığının farkında mısınız? Yani bir düğün ya da kına töreninde mutlaka eksiklikler kalacaktır bunu kafanıza takmanıza gerek yok. En önemlileri olan kınayı, tepsiyi, kınalık ve çerezlikleri unutmayın yeterli.