Türkiye nikâh organizasyonları ile son 10 yılda farklı bir içerik üretimi konseptine kavuştu. Ülke sosyolojisi önemli bir başlık olan evlilik kurumu, beraberinde ekonomik ve ticari olarak da önemli bir getiri kapısı oluşturuyor. Toplamda 30 Milyar TL civarında bir hacme sahip olan düğün organizasyonu küçük – büyük her yerleşim yerinin özellikle de yaz sezonlarını hareketli ticari sektörüdür. Ülke yapısı içinde her anlamda önemli bir yeri olan Konya da nikâh organizasyonları alanında özgün içerik üretimi ve özel konsept tasarımları ile düğün konseptlerinde öne çıkıyor.

Konya’da Yılda 16.500 Nikâh

Ülke ekonomisi için yeni bir alan olan ve Konya için de giderek önemi artan nikâh merasimleri ticari boyuttaki getirisi ile yeni yatırımcıları kendine çekiyor. İnternet tabanlı uygulamalarla ulusal boyuttaki içerikleri kolayca Konya’da uygulama imkânına sahip olan organizasyon yöneticileri ulusal ve evrensel boyuttaki organizasyon içeriklerin ülkenin ve Konya’nın değerlerine uyarlayarak özgün içerikler hazırlıyor. Konya için simge anlamı olan Mevlana ve Anadolu Selçuk simgelerini görebildiğimiz uygulamalarda ney müzik aletini ve Anadolu Selçuklu motiflerini de sıklıkla görebiliyoruz. Konya’da yılda 16.500 nikâhın kıyılıyor olması bu sektörü canlı tutarken özel ve özgün içerikler bu organizasyonları her geçen gün farklı bir çizgiye taşıyor.

Yılda 7 Milyon Davetiye

Konya’da yılda 16.500 nikâh kıyılması, organizasyon anlamında yan ürünleri de zenginleştiriyor. Düğün organizasyonlarının olmazsa olmazı düğün davetiyeleri çiftlerin en sık eleyip ince dokuduğu tercih olduğu için çok sayıda seçenek sunması ve özel tasarımlar hazırlaması ile büyük çapta üretime imza atılıyor. Konya düğün organizasyonları için yılda 7 milyon davetiye basılırken her davetiyenin birbirinden farklı özgün tasarımlı olması da bu alanda farklı bir iş kolu oluşmasını sağlıyor. Davetiye tasarımlarında, Mevlana, Anadolu Selçuklu ve klasik Osmanlı motiflerini sıkça görürken modern çizgilerin olduğu davetiyeler de davetiye tasarımları içinde kendisine yer buluyor.