Eskiden evlenecek çiftler arasında kız tarafı gelin gideceği eve çeyiz sandığı götürürdü. Bu sandık çoğunlukla ahşap ve oymalı ya da renkli ahşaptan aynalı olurdu. O sandık yıllarca, gittiği evde üstü yüklük olarak kullanılmak üzere kenarda bekletilirdi. Üzerine kızın getirdiği yatak, işlemeli yorgan ve yastıklar konurdu.

Sonraları bu sandıklar dekorasyon amaçlı olarak  kullanılmaya başlandı. Annanesinden, babanesinden kalan sandıkların uzun süre gözünün önünde olmasını isteyenler bu sandıkları orta sehpa, koltuk ya da üzerine cam koyarak masa şeklinde kullanmaya başladılar.

Şimdilerde gelin kızımız gideceği eve çeyiz sandığı götürmez oldu ama onun yerini yeni adetler almaya başladı. Söz, nişan sandıkları… Bu sandıklar çeyiz sandıklarından farklı olarak çoğunlukla beyaz ya da krem renkte ve dışı saten ya da kadife kaplıdır.

Bu sandıklara ek olarak takı sandığı da götürülmeye başlandı. Takı sandığı nişan sandığından daha küçük, gelinin ufak eşyalarını koyması amaçlı, dış görünümü yine nişan sandığına uyumlu olarak kaplanmış olarak yapılıyor.

Bu sandıkları kız evi erkek evine giderken götüreceği bohça denilen hediyeleri koyması için kullanırken ve çoğunlukla koyu renkte ya da sade süslemeli seçerken, erkek evi, kız evine giderken açık renkli dantel ya da incilerle süslemeli olanlarını seçmektedir.

Sonraları kullanımı çok amaçlı olan bu sandık ve sandık sandık seti evinizde asla fazla yer kaplamayıp, hoş görüntüleriyle evinizin birer tamamlayıcısı olabilmektedir. Nişan sandığı, üstünün kalın kaplamalı yapısıyla birer tabure ya da ayakucu olabiliyorken, takı sandıkları ise şifonyerin üzerinde takılarınızı saklayabileceğiniz bir kutu vazifesi görüyor.