Özel gün ya da düğün davetiyeleri seçerken çiftler özellikle kendilerini yansıtan davetiye modellerini tercih etmektedirler. Bu özel günün anlamını ve konukların dikkatini çekecek davetiye seçimi kişilerin tercihlerine göre belirlenerek özel olarak da hazırlanabilmektedir. Özellikle renk seçeneklerinin ve modellerinin fazla olması birçok çeşit davetiye arasından tercih yapmayı zorlaştırabilir.

Davetiyede Renk Seçimi

Harika gün için davetiyeler aslında o günle olarak ipucu vermektedir. Düğün gibi özel davetlerde düğün davetiyesi olarak kullanılan modeller genel olarak beyaz ve beyaz renge uyumlu renk tonlarının tercih edilmesini sağlamaktadır. Fakat düğün konseptine uygun renk uyumlu davetiye tercih etmek daha iyi seçim olabilmektedir.

Kır düğünü gibi düğün davetlerinde hasır ipler ya da kahve tonları tercih etmek daha uygun olacaktır. Salon ya da otelde yapılacak olan düğünlerde ise daha ağır ve gösterişli davetiyeler seçilmelidir. Mutlaka renk uyumunun olmasına dikkat edilmelidir.

Davetiye Basımı

Davetten on gün ya da on beş gün önce davetiyelerin konuklara dağıtılmış olması gerekmektedir. Buda davetiye basımının davet tarihinden bir ay önce tamamlanmış olması gerektiğini gösterir. Seçilen davetiyelerin renk ve model tercihi yapıldıktan sonra gerekli bilgilerinde basımı yapacak olan matbaaya iletmeleri davetiyelerin zamanında ulaşmasını sağlayacaktır. Davetiye seçimi her ne kadar zor görünse de önceden fikir sahibi olmak her zaman faydalı olacaktır. Böylece olabilecek aksaklıklarında ortadan kalkmış olması işe yarayacaktır. Gününden önce davetiye hakkında mutlaka bilgi alınması gerekir.